5 rokov bezpodmienečne

Autor: Martin Javorček | 2.11.2013 o 21:04 | (upravené 4.11.2013 o 20:40) Karma článku: 15,20 | Prečítané:  12563x

Bývalý advokát, predseda Slovenskej advokátskej komory a dnešný minister spravodlivosti pán Tomáš Borec zaviedol predĺženie povinnej praxe advokátskeho koncipienta na päť rokov. Uvedené predĺženie praxe je nezmyselné a je výsledkom chybných názorov ministerstva spravodlivosti ako aj vedenia Slovenskej advokátskej komory, ktorá túto zmenu podporila.

Do tejto zmeny platila povinná trojročná prax koncipienta a už táto dĺžka praxe bola podľa môjho názoru neprimerane dlhá a mohla byť skrátená minimálne o rok. Prax advokátskeho koncipienta je nadstavba, ktorej cieľom je špecializovať všeobecné päťročné právnické vzdelanie absolventov právnických fakúlt na výkon povolania advokáta. Táto prax nemá a nesmie suplovať dnešné zlyhávanie systému vysokoškolského vzdelávania právnikov, ktorý dnes produkuje kvantitu a nie kvalitu.

Sám som advokátom už 14 rokov a za túto dobu som mal možnosť školiť približne 30 koncipientov. Dovolím si tvrdiť, že vzdelávanie koncipienta bolo, je a vždy bude priamo závislé od jeho vnútornej motivácie stať sa dobrým právnikom a od pestrosti agendy, s ktorou sa mohol konkrétny koncipient počas praxe oboznámiť. Rovnako je dôležité, aká miera samostatnosti bola koncipientovi zo strany advokáta udelená a aké požiadavky boli na jeho výstupy a výkony zo strany školiaceho advokáta kladené. To znamená, že nie dĺžka praxe, ale jej kvalita je rozhodujúcim predpokladom rastu odbornosti koncipienta. Kvalita praxe je následne odvodená od odbornej kvality školiaceho advokáta a od jeho schopnosti inšpirovať koncipienta k dosahovaniu lepších výsledkov. Ak dnes advokáti kritizujú odbornú nepripravenosť koncipientov pre prax, tak kritizujú vlastne samy seba ako aj neschopnosť Slovenskej advokátskej komory dlhodobo vytvárať podmienky na odborný rast koncipientov.

Povolanie advokáta je podnikanie a preto pokiaľ mal koncipient odborné nedostatky a nemal dostatočnú motiváciu systémovo porozumieť právu, resp. jeho výstupy a výkony nezodpovedali požadovanej úrovni, potom nebol dôvod, aby ho advokát ďalej zamestnával. Koncipient prišiel o prácu, resp. pochopil, že advokácia nie je jeho cesta. Na toto nepotreboval päť rokov ale stačili mesiace.

Čo spôsobilo zavedenie päťročnej praxe koncipienta v praxi? V prvom rade, to odlákalo veľa schopných mladých ľudí od advokátskeho povolania. Tento efekt má už dnes za následok, že kvalitných koncipientov je na trhu stále menej a menej, čoho výsledkom bude v horizonte niekoľkých rokov menšie množstvo kvalitných advokátov v praxi. Päťročná prax koncipienta spôsobí, že prvé samostatné podnikateľské začiatky bude môcť advokát urobiť až vo veku okolo 30 rokov, čo je veľmi neskoro. Na rozbeh vlastnej kancelárie bude potrebovať zdroje, ktoré si nemal ako počas advokátskej praxe nasporiť. Nehovorím vôbec o ženách, ktoré by rady skĺbili manželstvo a materstvo s výkonom advokácie. Už dnes je tento trojboj pre väčšinu žien - právničiek nesplniteľným snom.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?