Odškodnenie pozostalých po obetiach dopravných nehôd

Autor: Martin Javorček | 3.11.2013 o 18:35 | (upravené 3.11.2013 o 22:15) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  1711x

V prípade, ak váš blízky príbuzný zahynul pri dopravnej nehode, ktorú nezavinil, máte právo požadovať peňažné oškodnenie, ktorého výšku určí nezávislý súd.

Podľa doterajšej praxe slovenských súdov sa výška odškodnenia pohybovala na úrovni 5 až 15 tisíc EUR na jednotlivého pozostalého. Táto suma je vždy závislá od názoru konkrétneho sudcu, ktorý pri rozhodovaní berie do úvahy všetky osobné a ekonomické okolnosti daného prípadu. V prípade maloletého je možné okrem jednorázového odškodnenia žiadať aj tzv. opakujúcu sa pozostalostnú rentu, ktorej výšku tiež určuje súd podľa svojej úvahy (pozor, ide o iný druh pozostalostnej renty aký vypláca Sociálna poisťovňa pri pracovných úrazoch).

Právo na odškodnenie si môžete uplatniť tak voči vinníkovi dopravnej nehody ako aj voči poisťovni, ktorá povinne zmluvne poistila dopravný prostriedok. Toto odškodnenie slovenské súdy priznávali doposiaľ iba voči vinníkom dopravných nehôd a voči poisťovniam žaloby doteraz vždy zamietali. Táto prax súdov sa bude musieť zmeniť, nakoľko dňa 24.10.2013 európsky Súdny dvor vyniesol rozsudok, ktorým jasne vyriešil otázku, či je odškodnenie pozostalých kryté povinným zmluvným poistením daného vozidla.

Viac pozri tu: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62012CJ0022:SK:HTML

Právo na odškodnenie si musíte uplatniť v lehote 3 rokov odo dňa kedy sa dopravná nehoda stala. Ak si toto právo uplatníte v rámci začatého trestného konania voči vinníkovi, potom s veľkou pravdepodobnosťou budete trestným súdom odkázaný na občiansko-právne konanie. Na právoplatný výsledok trestného konania sa čaká aj niekoľko rokov a z tohto dôvodu vám odporúčam, aby ste sa obrátili na konkrétnu poisťovňu so žiadosťou o výplatu odškodnienia a v prípade, že vám uvedené odškodnenie poisťovňa odmietne dobrovoľne plniť (čo sa doteraz vždy stalo) podajte na miestne  príšlušný súd žalobu voči vinníkovi dopravnej nehody v prvom rade a voči poisťovni v druhom rade a navrhnite konanie prerušiť do doby právoplatného úkončenia trestného konania. Týmto krokom zabránite premlčaniu vášho nároku.

V prípade, ak vinník dopravnej nehody zahynul, je uplatnenie odškodnenia na súde komplikovanejšie, nakoľko je potrebné uhradiť súdny poplatok za podanie žaloby. V prípade, že vinník nehody žije, je veľmi pravdepodobné, že je voči nemu vedené trestné konanie a bude odsúdený. V tomto prípade, je konanie od súdnych poplatkov oslobodené.

Vzhľadom na právne komplikovanejšie zdôvodnenie žaloby voči vinníkovi a voči poisťovni vám odporúčam, aby ste sa obrátili na advokáta a požiadali ho o spísanie výzvy, prípadne o spísanie žaloby a následné zastupovanie v tomto súdnom spore. Obvykle sú advokáti pripravení vaše zastupovanie prevziať za hodinovú odmenu (50 až 90,-EUR/hod.) alebo za podielovú odmenu, ktorej maximálna výška môže dosiahnuť 20% z vysúdenej sumy.

Ak máte k tejto téme akékoľvek otázky, napíšte ich v rámci diskusie a ja sa budem snažiť postupne blog o tieto odpovede dopľňať. Rovnako budem rád, ak v rámci diskusie k tomuto blogu odznejú vylepšenia vyššieuvedeného postupu, alebo jeho konštruktívna kritika.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?