Prečo si vážim každého podnikateľa?

Autor: Martin Javorček | 12.11.2013 o 19:24 | (upravené 12.11.2013 o 22:35) Karma článku: 11,26 | Prečítané:  1009x

Vážim si každého človeka, ktorý sa v dnešnej dobe rozhodne podnikať. Rovnako ma inšpirujú aj ľudia, ktorí v podnikaní začali už dávnejšie a dnes ich firmy existujú a oni ich ďalej rozvíjajú a budujú. Títo ľudia zamestnávajú iných ľudí a dávajú im prácu, zmysel, pocit istoty. Títo ľudia vedia, že za dlhodobým úspechom sa vždy skrýva úcta k človeku (k zákazníkovi) a kvalitný produkt (služba). Dve jednoduché ingrediencie úspechu, ktoré platili pred sto rokmi a platia aj dnes.

Skeptik by povedal, že dnes sa neoplatí podnikať. Že vhodná doba na začatie podnikania už bola. Štát dnes veľa pýta a málo dáva. Konkurencia a korupcia sú vysoké a všetko ovládajú globálne monopoly alebo obchodné reťazce. Zvykne ešte dodať, že k podnikaniu mu chýbajú peniaze, nápad, známosti. Bojí sa neúspechu a verejného odsúdenia.

Byť v dnešnej dobe podnikateľom znamená mať vlastné vnímanie reality. Reality, ktorá je neistá.  Reality, v ktorej neplatí rovnosť šancí a ani spravodlivosť. Podnikateľov, dnes aj v minulosti, definovala snaha uspieť v neistom svete. Tento ich entuziazmus spojený s prekonávaním neprekonateľného je veľmi nákazlivý. Je to vnútorné anestetikum, bez ktorého by nemohli  plánovať a konať, bez ktorého by sa neotriasli z neúspechov.

Podnikatelia sú ľudia, ktorí väčšinou prešli ťažkými osobnými situáciami, sú zvyknutí prehrať a znovu vstať, vedia prijať zodpovednosť za svoje chyby, ale aj za chyby druhých. Cestu každého podnikateľa dláždia problémy a omyly. Podnikateľom sa človek nenarodí, podnikateľom sa človek stáva postupne. Čím skôr začne, tým skôr si osvojí pravidlá neistoty. Postupne si túto neistotu začne vychutnávať a s každým prekonaným problémom získava sebavedomie a skúsenosť. Rastie.

Áno, podnikanie nie je pre každého. Podnikanie je ako horolezectvo. Všetci obdivujeme nádherné výhľady z vysokých kopcov (obchodné úspechy), ale iba niekoľkí z nás sa odhodlajú zdolať skutočne náročné túry (investície). Cena za neúspech môže byť priveľká, ak priveľa riskujeme. Je dobré mať správneho učiteľa a začať menšími výzvami. Postupne nadobúdať viac a viac skúseností a nakoniec ísť sám. Ak niekoho na vrchol vyviezla lanovka, potom nie je horolezec (podnikateľ) ale turista (podnikavec). Je síce vysoko, ale nevie nič o vlastných schopnostiach a ani o podnikaní.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?